Internet je super vec, to je jasné. Ale ako všetko dobré, aj on má svoju temnú stránku. Miesta, o ktorých bežne ani netušíte a kde sa deje kadečo, čo by ste radšej ani nechceli vedieť. Hovoríme o dark webe, internete v tieni, kam sa nedostanete len tak obyčajným prehliadačom. Potrebujete na to špeciálne programy a nastavenia, aby vás nikto nevystopoval. A práve táto anonymita láka všelijakých špekulantov a zvrhlíkov. Na dark webe sa obchoduje s vecami, ktoré by ste si v bežnom obchode nekúpili. Drogy, zbrane, ukradnuté údaje z vašich počítačov a heslá, a verili by ste alebo nie, aj s ľuďmi!
Môžete tam tiež naraziť na extrémistov, ktorí šíria svoje choré myšlienky a návody na to, ako napadnúť niekomu počítač. Ale pozor, dark web nie je len o zlých veciach. Ľudia tam chodia aj preto, lebo sa chcú slobodne vyjadrovať a nezávisí im na tom, čo si o nich pomyslia ostatní. Napríklad aktivisti v krajinách, kde vládne diktátor, môžu cez dark web šíriť informácie, ktoré by sa u nich doma šíriť neodvážili. Je to také útočisko pre ľudí, ktorí chcú mať svoje súkromie a ktorým záleží na slobode slova. Samozrejme, nie je to prechádzka ružovou záhradou.
Môžete tam chytiť nejakú virózu do počítača, niekto vám môže ukradnúť identitu alebo narazíte na niečo, čo vám veruže nebude po chuti. V dark webe totiž neplatí žiadne pravidlá a byť úplne anonymný sa aj tak nedá. Napriek tomu je dobré vedieť, že aj takáto stránka internetu existuje. Vďaka tomu lepšie pochopíme, aký je internet vlastne komplexný a ako ovplyvňuje celý náš svet. A hlavne nám to pripomína, že sloboda a anonymita na internete nie sú samozrejmosťou a treba si ich dávať pozor. Temná strana webu je ako ten film, ktorý si síce nechcete pozrieť, ale aj tak vás láka nakuknúť. Je to pripomienka toho, že internet nie je len zdrojom zábavy a mačiek, ale aj miesto, kde sa deje všeličo zlé. Je na nás, aby sme s týmito informáciami narábali rozumne a chránili sa pred nebezpečenstvami online sveta.